Allram Grüner Veltliner Ried Renner Magnum 2023 Bio, 1,50 L
A Grüner Veltliner rated 95 points twice with excellent value for money, in 1.5-litre magnum bottle
CHF 51.00
(CHF 34.00 / L, Price shown includes 8,1% VAT.
Features & Advantages
- Spicy and mineral white
- Certified single-varietal from the Kamptal region
- Long-lived wine with good ageing potential
-
95 Falstaff -
95 Ala Carte
Related products
Description
When wine journalists award an impressive two times 95 points to a wine from an Erste Lage in this price range, it shows that the Allram winery in Kamptal has once again succeeded.
The certified To-Lage “Renner” stands out above all for its remarkable spiciness and minerality. Additional bottle ageing has made this dry Grüner Veltliner even more refined. It now appears in a crystal clear golden yellow colour. On the nose, there are exotic hints of mango and honey, complemented by a delicate herbal note. On the palate, it is intense and juicy, elegant and powerful, yet always balanced and never overwhelming. The finish is long and leaves a pleasant saline impression with subtle citrus notes.
Overall, this is a very harmonious expression of the grape variety with excellent value for money. It also offers ageing potential of up to 15 years.
| Item no.: | ALL-101GVR023M |
|---|---|
| Content: | 1,50 L |
| EAN: | 9120013105378 |
| Manufacturer No.: | 101GVR023M |
| Brands : | Allram |
| Grape Varietal: | Grüner Veltliner |
| Category: | White wine, New |
| Organic : | Organic |
| Gifts: | Birthday |
| Country: | Austria |
| Region: | Camptal |
| Vintage: | 2023 |
| Taste: | Dry |
| Ageing : | Large wooden barrel |
| Serving Temperature : | 8-10°C |
| Aging Potential : | 2038 |
| Food Pairing : | Lamb, Game |
| Alcohol by Volume : | 13.0% ABV |
| Intensity : | full-bodied |
| Falstaff Points : | 95 Points |
| A la Carte Points : | 95 A la Carte Points |
| Closure type: | Natural cork |
| Residual sugar content: | 1 g/l |
| New: | New |
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Allram Grüner Veltliner Ried Renner Magnum 2023 Bio
Popular categories:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 80.00
-
We operate in a
climate-conscious manner. Secure payments
with SSL encryption technology