Allram Grüner Veltliner Ried Hasel 2025 Bio, 0,75 L
Value for money from the top Kamptal winegrower
CHF 13.30
(CHF 17.73 / L, Price shown includes 8,1% VAT.
Features & Advantages
- Dry, varietal white wine
- Classically matured in steel tanks
- Great everyday companion
-
92 Ala Carte -
Organic -
4 Star Winery
Description
It is always remarkable what Lorenz Allram achieves with this “entry-level”, single-vineyard wine. The Grüner Veltliner Ried Hasel is not only often highly rated for its price, it is also immediately appealing from the first sip. It is perfectly balanced, subtle and full of harmony. Dry and classically matured in stainless steel tanks, this Kamptal white wine enjoys wide popularity.
On the nose, it shows a typical bouquet of spices with slightly exotic notes. Extra dry on the palate, it is fragrant with a full, lively acidity, a classic Veltliner character and an easy drinking, medium body. The balance of fruit and flavour is excellent. Everything comes together seamlessly. A lot of wine for the price, and organic as well.
Ideal with salads, traditional home cooking, or simply enjoyed on its own any day.
| Item no.: | ALL-101GVH025 |
|---|---|
| Content: | 0,75 L |
| EAN: | 9120013105750 |
| Manufacturer No.: | 101GVH025 |
| Brands : | Allram |
| Grape Varietal: | Grüner Veltliner |
| Category: | White wine, New |
| Organic : | Organic |
| Gifts: | Friends |
| Country: | Austria |
| Region: | Camptal |
| Vintage: | 2025 |
| Taste: | Dry |
| Ageing : | Steel tank |
| Serving Temperature : | 8-10°C |
| Aging Potential : | 2032 |
| Food Pairing : | Poultry, Pork |
| Alcohol by Volume : | 12.5% ABV |
| Other Awards : | 4 Star Winery |
| Intensity : | medium |
| A la Carte Points : | 92 A la Carte Points |
| Closure type: | Screw cap |
| Residual sugar content: | 1 g/l |
| New: | New |
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Allram Grüner Veltliner Ried Hasel 2025 Bio
Magazine Articles:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 80.00
-
We operate in a
climate-conscious manner. Secure payments
with SSL encryption technology