Salzl Merlot Reserve 2022, 0,75 l

Opulent, fleshy red wine from Neusiedlersee

CHF 17.26 CHF 21.50 -20%

(CHF 23.01 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 0,75 l

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 80.00
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Intense, lush and fruity, dry
  • 100% new barriques
  • Modern variety
  • Pairs wonderfully with steaks
  • 92 Falstaff 92 Falstaff
  • 4 Star Winery 4 Star Winery

Frequently bought together with Salzl New Style 2023, 0,75 l

Salzl Merlot Reserve 2022, 0,75 l CHF 17.26 (CHF 23.01 / l)
Salzl New Style 2023, 0,75 l CHF 14.90 (CHF 19.87 / l)
Total price: CHF 32.16
Description

This Merlot from Lake Neusiedl exemplifies the modern international style, offering a fleshy, opulent, and powerful experience in every sip, particularly enhanced by the warm 2022 vintage.

In the glass, it reveals a dark ruby-garnet colour with an opaque core and violet reflections. The nose is delicately layered with aromas of dried fruits, smoked bacon, and herbs, complemented by notes of candied strawberries, plums, and blueberries. Subtle wood spice from 12 months in 100% new barriques adds depth. On the palate, it is dry yet wonderfully opulent, bursting with flavours of juicy dark berry confit, dried plums, and herbal spice. A hint of nougat and cassis adds complexity, while velvety tannins provide a balanced structure. The texture is harmonious, with hints of orange zest, cocoa, thyme, espresso, and fine roasted aromas. It all culminates in a perfectly balanced profile that offers unparalleled drinking pleasure and a lingering finish.

Ideal for the cold season, this Merlot pairs beautifully with steaks and game dishes, showcasing its versatility and rich character.

Item no.: SAL-201ME334
Content: 0,75 l
EAN: 9120007470338
Manufacturer No.: 201ME334
Brands : Salzl
Grape Varietal: Merlot
Category: Red wine
Country: Austria
Vintage: 2022
Taste: Dry
Serving Temperature : 16-18°C
Aging Potential : 2033
Food Pairing : Grilled dishes & BBQ, Game
Alcohol by Volume : 14.5% ABV
Other Awards : 4 Star Winery
Intensity : full-bodied
Falstaff Points : 92 Points
Closure type: Natural cork
This product contains alcohol and may not be delivered to people under the age of 18. By placing the order, you confirm that you are of legal minimum drinking age. Please act responsibly when consuming this product.
Legal guarantee & manufacturer details

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Salzl Merlot Reserve 2022

2 customer reviews in all languages

4,5 out of 5 stars
5 stars
5 (62%)
4 stars
2 (25%)
3 stars
1 (12%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

8 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 2 reviews available in other languages.