Domäne Wachau Set of 6 Wachau Single-vineyard Federspiel Wines, 2025, 6 x 0.75 litres

A taste of the Wachau - a set containing 2 bottles each of Grüner Veltliner, Riesling & Neuburger

CHF 91.67 CHF 102.38 -10%

(CHF 20.37 / l, All prices incl. VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 6 x 0.75 litres

In stock

Free delivery until Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59 .

Switzerland: Free standard delivery
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Typical medium-bodied Wachau white wines
  • From well-known single vineyards
  • 2 bottles each of Riesling, Grüner Veltliner and Neuburger
  • Perfect everyday wines in a value pack!
  • 93 Falstaff 93 Falstaff
  • 4 Star Winery 4 Star Winery

Frequently bought together with Hofbauer-Schmidt Weinviertel DAC Große Reserve Ried Hochstrass 2023, 0,75 l

Domäne Wachau Set of 6 Wachau Single-vineyard Federspiel Wines, 2025, 6 x 0.75 litres CHF 91.67 (CHF 20.37 / l)
Hofbauer-Schmidt Weinviertel DAC Große Reserve Ried Hochstrass 2023, 0,75 l CHF 29.00 (CHF 38.67 / l)
Total price: CHF 120.67
Description

If you’re keen to discover what the typical Wachau white wines in the Federspiel category taste like, then this set is just the thing. Or if you’re looking for the perfect accompaniments to a wide range of dishes, you’re sure to find what you’re after here. And your guests will thank you for it too!

The set contains two bottles each of Grüner Veltliner, Riesling and Neuburger from various single vineyards in the Wachau. All are medium-bodied wines that rank amongst the best in their category. Their Falstaff scores of 93–91 are clear proof of this.

This set includes:

Item no.: DWA-101GRN025
Content: 4,50 l
Brands : Domäne Wachau
Grape Varietal: Grüner Veltliner, Neuburger, Riesling
Category: White wine, New
Gifts: First Communion, Friends, Birthday, Greetings, Easter
Country: Austria
Region: Wachau Valley
Vintage: 2025
Taste: Dry
Ageing : Steel tank
Serving Temperature : 8-10°C
Aging Potential : 2031, 2032, 2033
Food Pairing : Fish, Poultry, Indian cuisine, Pork, Potatoes, Bread & baked goods
Alcohol by Volume : 12.5% ABV
Other Awards : 4 Star Winery
Intensity : medium
Falstaff Points : 93 Points
Closure type: Screw cap
New: New
This product contains alcohol and may not be delivered to people under the age of 18. By placing the order, you confirm that you are of legal minimum drinking age. Please act responsibly when consuming this product.
Legal guarantee & manufacturer details

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Set of 6 Wachau Single-vineyard Federspiel Wines, 2025