Allram Grüner Veltliner Ried Renner 2023 Bio, 0,75 L
A Grüner Veltliner rated 95 points twice with excellent value for money
CHF 24.50
(CHF 32.67 / L, Price shown includes 8,1% VAT.
Features & Advantages
- Spicy, mineral white wine
- Certified single-vineyard wine from the Kamptal
- Long-distance runner with good ageing potential
-
95 Falstaff -
95 Ala Carte
Description
When wine journalists award two scores of 95 points to a single-site wine in this price category, the Allram winery in Kamptal has once again done everything right.
The certified top vineyard “Renner” stands out above all for its remarkable spiciness and minerality. Additional ageing in the bottle has further refined this dry Grüner Veltliner. It now shows a clear golden yellow colour, with subtle exotic notes of mango, honey and delicate herbal spice. On the palate, it is powerful and juicy, combining elegance and intensity without becoming overwhelming. A hint of saltiness with citrus notes lingers on the finish.
Overall, this is a very harmonious expression of the variety with an excellent price-to-pleasure ratio. It also offers ageing potential of up to 15 years.
| Item no.: | ALL-101GVR023 |
|---|---|
| Content: | 0,75 L |
| EAN: | 9120013105156 |
| Manufacturer No.: | 101GVR023 |
| Brands : | Allram |
| Grape Varietal: | Grüner Veltliner |
| Category: | White wine, New |
| Organic : | Organic |
| Gifts: | Birthday, Wedding , Father's Day |
| Country: | Austria |
| Region: | Camptal |
| Vintage: | 2023 |
| Taste: | Dry |
| Ageing : | Large wooden barrel |
| Serving Temperature : | 8-10°C |
| Aging Potential : | 2038 |
| Food Pairing : | Lamb, Game |
| Alcohol by Volume : | 13.0% ABV |
| Intensity : | full-bodied |
| Falstaff Points : | 95 Points |
| A la Carte Points : | 95 A la Carte Points |
| Closure type: | Natural cork |
| Residual sugar content: | 1 g/l |
| New: | New |
Related products
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Allram Grüner Veltliner Ried Renner 2023 Bio
Magazine Articles:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 80.00
-
We operate in a
climate-conscious manner. Secure payments
with SSL encryption technology