Muster.Gamlitz Welschriesling Retro 2025, 0,75 L
South Styrian classic from an old-style winery
CHF 8.70
(CHF 11.60 / L, Price shown includes 8,1% VAT.
Features & Advantages
- 70s flair
- Dry, crisp, fresh, light
- Retro design label
-
93 Ala Carte
Related products
Description
The top winery Muster is reviving the Styrian classic of the 1970s. This Welschriesling Retro reflects the 1970s not only in its design but also in its vinification.
Dry, with no residual sugar, this white wine is defined by its freshness and acidity. Crisp green apple aromas emerge in the glass, accompanied by citrus notes, a light spice, and savoury quince. Each sip invites a sense of nostalgia for the 1970s. A classic with a smooth flow and nostalgic character.
Perfect with a light snack, on the terrace in summer, or as a refreshing spritz wine, a true revelation.
| Item no.: | 1196-101WRR025 |
|---|---|
| Content: | 0,75 L |
| EAN: | 9007303023676 |
| Manufacturer No.: | 101WRR025 |
| Brands : | Muster.Gamlitz |
| Grape Varietal: | Welschriesling |
| Category: | White wine, New |
| Occasion : | Summer Wine |
| Country: | Austria |
| Region: | Southern Styria |
| Vintage: | 2025 |
| Taste: | Dry |
| Ageing : | Steel tank |
| Serving Temperature : | 6-8°C |
| Aging Potential : | 2028 |
| Food Pairing : | Bread & baked goods |
| Alcohol by Volume : | 11.5% ABV |
| Intensity : | light |
| A la Carte Points : | 93 A la Carte Points |
| Closure type: | Screw cap |
| Residual sugar content: | 1.5 g/l |
| New: | New |
Similar products
Customer Reviews
English reviews written for Muster.Gamlitz Welschriesling Retro 2025
Magazine Articles:
-
Switzerland: Free standard delivery from CHF 80.00
-
We operate in a
climate-conscious manner. Secure payments
with SSL encryption technology